Abiks Baltic Agro e-poe kasutajale

Jäätmete käitlemine ja pakendite taaskasutus

Baltic Agro e-poes pühendume keskkonnasõbralikule jäätmete käitlemisele ja pakendite taaskasutusele. Järgime jätkusuutlikke tavasid, et vähendada oma tegevuse mõju keskkonnale.

Kutsume kliente üles olema teadlikud ja osalema aktiivselt pakendite taaskasutamises, et toetada ja aidata kaasa puhtama keskkonna hoidmisele ja loomisele.

Jäätmed ei ole prügi, vaid ressurss. Jäätmeid taaskasutades säästame energiat ja loodusressursse, sh vett, maavarasid, puid. Sorteerides väldime jäätmete ladestamist prügilasse, vee reostumist ning reostuse kandumist toiduahela kaudu meie organismi.

Kui soovid vabaneda vanast või katkisest tootest, siis paljudes kohalikes omavalitsustes on jäätmete üleandmiseks olemas jäätmejaamad. Jäätmejaamades kogutakse selliseid jäätmeid, mille kogumine kodusesse prügikonteinerisse ei ole võimalik (vana mööbel ja suured ehitus-lammutusjäätmed) või mis vajavad erikäitlust (elektroonika, rehvid ja ohtlikud jäätmed). Tavaliselt on jäätmejaamas ka konteinerid pakendijäätmete jaoks. Milliseid jäätmeid täpselt jäätmejaamas vastu võetakse, tuleks küsida kohalikust omavalitsusest või vaadata www.kuhuviia.ee . Samalt aadressilt võib leida ka Teie piirkonnas asuvaid uuskasutuskeskuseid, mis võtavad vastu terveid ja kasutuskõlblikke kasutatud esemeid.

Erinevate jäätmeliikide käitlemine

Soovitused jäätmeliikide põhiselt:

  • Ohtlikud jäätmed (probleemtoodete jäätmed). Ohtlikud jäätmed põhjustavad ohtu keskkonnale (võivad reostada õhku, pinnast, pinna- ja põhjavett) ja inimese tervisele, vajades erikäitlust, mistõttu ei tohi neid panna kokku tavajäätmetega ühte konteinerisse. Jäätmete sortimisel tuleks ohtlikud jäätmed viia jäätmejaama, anda vastavasse vastuvõtupunkti või ohtlike jäätmete käitlejale, kellel on jäätmeluba, või vastava toote müüjale. Jäätmed sorteeritakse ja toimetatakse turvalisse säilituspaika.
  • Pakendid. Tänapäevase tehnoloogiaga saab kasutuks muutunud pakenditest valmistada uusi tooteid ja seda vaid eeldusel, et pakendijäätmed eraldatakse muust prügist. Eri materjalist pakendeid tuleks eraldi sortida, vastavalt siis klaas, metall, plast, pakend ja paber.
  • Paber ja papp. Paberi- ja papikonteinerisse sobib panna puhast ja kuiva materjali. Paberi ja papi hulgas ei tohiks olla kilet. Enne konteinerisse panemist tuleks pappkastid lahti võtta, suruda kokku või rebida tükkideks, selleks et need võtaksid vähem ruumi.
  • Klaasjäätmed. Klaas on materjal, mida on võimalik korduvalt üles sulatada ja taaskasutada. Sorteeritud klaas purustatakse klaasivabrikus ja sulatatakse uueks materjaliks.
  • Plastid ja plastjäätmed. Plastid on ained, mis on valmistatud sünteetiliselt. Samuti aeglaselt lagunedes eralduvad plastist ained, mis võivad tekitada ohtu inimestele ja loomadele. Sõltuvalt vastupidavusest keskkonnamõjudele on kolm klassi polümeere: tavalised plastid, osaliselt biolagunevad plastid (plast laguneb väikesteks osadeks) ja täielikult lagunevad bioplastid (mikroorganismid on võimelised sellest toituma). Polümeersete jäätmete käitlemine nõuab väga täpset sortimist, kuna erineva struktuuriga plaste ei saa kokku sulatada. Plastjäärmed sorteeritakse ning seejärel helvestatakse ja granuleeritakse. Taaskasutatud plastist asjade tootmine kasutab ligikaudu 70% vähem ressursse ja energiat, kui uuest plastist tootmine.
  • Vanaelektroonika saab viia jäätmejaama. Hiljem erinevad materjalid eraldatakse ja saadetakse uuesti tootmisesse.